“ENERJİNİN İLETİŞİMİNİ YAPABİLMEK İÇİN
DİNAMİKLERİ BİLMEK GEREKİR”

Gas and Power Röportajı

BESTIMAGE Reklam Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. ülkemizde enerji ve eğitim sektörleri başta olmak üzere birçok şirketin kurumsal iletişim çözüm ortağı olmayı başarmış bir tam hizmet reklam ajansı. Yönetim Kurulu Başkanı Saygın Şenel’den şirketin projeleri ve gelecek hedefleri konusunda bilgi aldık.

     BESTIMAGE Reklam Ajansı ve faaliyet alanları hakkında bilgi verir misiniz?

2004 yılında kurulan BESTIMAGE, aslında ülkemizde eksikliği oldukça hissedilen bir pozisyonu doldurmak amacıyla projelendirildi. Reklam sektöründe faaliyet gösteren yurt dışı merkezli ajanslar ile çizgi altı diye tabir edilen grafik atölyelerinin ve matbaaların yoğun olarak faaliyet gösterdiği günlerde kendi stilini oluşturarak ilklere imza attı.

Yönetim kadrosu dahil tüm ekip yapılandırılması genç, dinamik ve spesifik olarak İletişim alanında eğitim almış kişilerden oluşturuldu. Amacımız kurum ve kuruluşların ihtiyaç duyacakları tüm kurumsal iletişim materyallerini hazırlayarak, stratejiler ile estetiğin bir arada olabileceğini göstermekti. İstanbul’un kalbinde yer alan Beşiktaş’ta ki stüdyolarında, görsel tasarım, kurumsal kimlik, internet hizmetleri, video prodüksiyon, müzik prodüksiyon, fotoğraf prodüksiyon, organizasyon ve danışmanlık hizmetlerini bir arada sunan BESTIMAGE, bu yetenekleriyle hizmet verdiği markaların kurumsal görsel bütünlüğünü yönetiyor.

     Bir iletişimci olarak enerji sektörüne bakışınız nedir?

Enerji sektörü çalışması zor ama zevkli bir sektör. Ekonomi, siyaset, bürokrasi, uluslararası ilişkiler gibi ana bileşenlerin yanında halkla ilişkiler, eğitim, çevre, sağlık, güvenlik gibi kavramları da içeren bir komponent yapısı var. Enerji sektörü için iletişim çalışmaları yapmak, enerjiye ve tüm dinamiklere hakim olmayı zorunlu kılıyor. Bu sektöre hizmet veriyorsanız sır tutmak ve hatasız olmak zorundasınız.

      Enerji sektöründe hizmet verdiğiniz kurumlar ve projelerden bahseder misiniz?

Güncel konulardan geçmişe doğru gidecek olursak kuşkusuz en önemli projemiz SOCAR Türkiye ile yürüttüğümüz Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi TANAP’ın kurumsal kimliği ve kurumsal iletişim materyallerinin hazırlanması çalışmasıydı. Azerbaycan ve Türkiye’nin enerji alanındaki dev iş birliğinin en önemli projelerinden biri olan TANAP, iki ülke ve Avrupa açısından büyük önem arz ediyor.

“Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in önderliğinde gerçekleşen böyle tarihi bir projede yer almak bizi çok gururlandırdı.“

TANAP için Türkiye ve Azerbaycan arasındaki sıkı bağları ve gönül köprülerini simgeleyen, içinde Anadolu motiflerini taşıyan bir logo hazırladık. Kurumsal kimlik, imza töreni, tanıtım filmi, web sitesi ve reklam kampanyaları projelerini yürüttük. TANAP ile ilgili çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor.

     “İGDAŞ’la yürüttüğümüz çalışmalar ilk olma özelliği taşıyor!”

Ülkemizin en önemli şirketlerinden biri olan İGDAŞ, İstanbul gibi bir metropolde her noktaya ulaşarak 5 milyon aboneye doğal gaz dağıtım hizmeti veriyor. Böyle bir kurum için iletişimin önemi çok büyük. İGDAŞ hazırladığımız ilk proje kurumsal kimlik kılavuzu oldu. Kurumun logosunun bulunduğu her noktanın standardize edilmesini sağlayan proje kısa sürede hayata geçti.

Doğal gaz kullanıcılarını bilinçlendirmeye yönelik hazırlanan birçok çalışmanın yanı sıra güvenli doğal gaz kullanımı ile doğal gaz kaçağı durumunda yapılması gerekenleri konu alan 2 ayrı TV Kamu Spotu hazırlandı ve 40 Ulusal TV kanalında yayınlatılarak, sadece İstanbul’daki değil, tüm Türkiye’deki doğal gaz kullanıcıları bilinçlendirildi.

“İstanbul Nefes Alıyor!” sloganıyla hazırladığımız kampanyada, İGDAŞ sayesinde İstanbul’un dünyanın havası en temiz metropollerinden biri olduğu vurgulandı.

%95 müşteri memnuniyeti oranı ve aldığı sayısız ödülle ülkemizin en vizyoner kurumlarından biri olan İGDAŞ’ın projelerinde görev almak bizi onurlandırıyor.

     “UGETAM ülkemiz için çok önemli bir noktada”

Enerji sektörüne test, kalibrasyon ve ürün belgelendirme, personel belgelendirme,uygulamalı eğitimler, denetim muayene ve müşavirlik hizmetleri veren UGETAM, bulunduğu pozisyon itibarıyla büyük önem arz ediyor. UGETAM’ın kurumsal kimlik yapılandırılması, tanıtım materyallerinin hazırlanması ve sektöre değer katan yayınlarının hazırlanması konularında birlikte çalışıyoruz. UGETAM bizim için reklamın ötesinde, kurumsal olarak çözüm ortağı olmayı ilke edindiğimiz değerli kurumlardan biri.

     “Enerjimiz her geçen gün artıyor ”

Sektörde farklı markalarla çalışmak her yeni projede yeni deneyimler kazanmamızı sağlıyor. Portföyümüzde bulunan Baymak, Brötje Heizung, Mmeka, Brz Windpower, Eska Valve gibi markalara hizmet vermenin yanı sıra farklı birçok sektörde 40’a yakın markayla aktif olarak çalışıyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana eğitim sektöründe de birçok başarıya imza attık. Halen Bahçeşehir Üniversitesi, Uğur Dershaneleri, Bahçeşehir Kolejleri ve BJK Kolejleri’nin kurumsal ve reklam çalışmalarını yürütüyoruz.

     Şirketinizin gelecek vizyonu ve hedeflerinden bahseder misiniz?

BESTIMAGE olarak sektörde uzmanlaşmanın önemine inanıyoruz. Enerji, günümüzün ve geleceğin en önemli meselesi olmaya devam edecek. Biz dünyadaki tüm trendleri takip ederek ülkemizde bulunan kurumların dünya standartlarında iletişim projelerine imza atması için çalışacağız. Böylesine hızlı kalkınan bir ülkede dünya vitrinine yakışır çözümler üretmekle yükümlüyüz. Bu bağlamda yenilenmeye, gelişmeye, araştırmaya, farklılaşmaya yönelik arayışlarımız devam edecek.

     Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Birlikte mesai ettiğimiz kurumlarımızın değerli yönetici ve çalışanları başta olmak üzere, tüm paydaşlarımıza saygı ve sevgilerimi sunar, siz değerli Gaz&Power ailesine çalışmalarınızda başarılar dilerim.